Ogród czyli o roślinach cd.

Wspominałam w poprzednim poście, że moją pasją jest robienie bukietów z roślin ogrodowych, które najchętniej wkładam do miedzianych czy mosiądzowanych dzbanków. Z czego je robię ?

tawułkiblog

A zatem po kolei, wiosna zaczyna się kwitnącą na żółto forsycją, którą można „popędzić” do kwitnienia ( na czas dekoracji wielkanocnych) ścinając ją 7-10 dni wcześniej i wstawiając do wazonu z wodą, w domu. Następnie pochód kwiatów cebulowych czyli tulipany, żonkile ( nie wstawiajcie ich razem do wazonu bo zwiędną), narcyze, szafirki. To kwiecień.
W maju to koniecznie bzy, mało przy nich pracy a są efektowne i pachną.. ( po ścięciu, końce gałązki na chwilę zanurzam do gorącej wody, nie więdnie), stokrotki, fijołki, niezapominajki i niezastąpione konwalie ( jeżeli dostarczycie im dużo wody i cienia to w ciągu trzech lat pięć sadzonek pokryje Wam powierzchnię 1metra kwadratowego, najlepiej od razu pomyślcie o tym wybierając dla nich miejsce w ogrodzie. )

słoneczniki-blog

krwawniki-blog

Potem zaczynają kwitnąć piwonie, które w ogrodach „mieszkają” bo są to wieloletnie byliny i posadzone w danym miejscu raczej nie lubią żeby im to miejsce zmieniać. Są w różnych kolorach i warto mieć te podstawowe czyli jasny i ciemny róż, kremowe, białe.
W czerwcu zaczynają kwitnąć margaretki (chrysanthemum coccineum ) różowe i fioletowe a nieco później białe, bez których sobie nie wyobrażam ogrodu. Nie są wymagające oraz niezawodne w kwitnieniu i łatwo je rozmnażać poprzez dzielenie kęp. W lipcu pojawiają się rośliny o których pisałam we wcześniejszym poście , czyli zioła. One wnoszą do bukietów zapach i dodatkowo przedłużają jego trwałość. Na ogół bukiet wytrzymuje tydzień, bywa, że gałązka mięty zdąży wypuścić korzenie w dzbanku 🙂 Rozwijają się też różyczki, (drobnokwiatowe są do bukietów lepsze).
Poza bylinami warto również pokusić się o wysianie niezawodnych nagietków, szałwii trójbarwnej, astrów i cynii ( rekordzistki w trwałości )

słoneczka-blog

Jesienią pojawiają się ozdobne słoneczniki, obowiązkowo! Nie mniej ważne od kwiatów są dodatki do bukietów i tak, dobrze jest wsadzić mniejsze funkie o pstrych liściach ( biało-zielonych), barwinek ( okrywowa roślinka która pięknie kwitnie na niebiesko wczesną wiosną), której liście mają piękną zieleń, bluszcze, tawułki bo ich kwitnące kłosy mają delikatną fakturę, gipsówkę też dla lekkości. Polecam też trzmielinę, okrywową roślinę o biało-zielonych maleńkich listkach, która również w wiankach się bardzo dobrze sprawdza.

różeblog

ogród2007

Te roślinki o których piszę są sprawdzone przeze mnie i do nich Was namawiam ale chętnie posłucham Waszych sugestii na temat roślin ogrodowych sprawdzonych przez Was. Pozdrawiam serdecznie i miłej niedzieli życzę 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogród i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ogród czyli o roślinach cd.

  1. Piękne zdjęcia Kasiu – aż tak jakoś lżej i weselej na sercu:-)
    Dziękuję Ci jeszcze raz za te posty „roślinkowe”. Już sobie spisuję i jak tylko będzie odpowiednia pora, ruszę do ogrodu:-) Pozdrawiam Cię gorąco

  2. Gosia pisze:

    Masz bajeczny ogród!Oczu nie mogę oderwać :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *