Brzozowe serce

Dzisiaj duże serducho z witek brzozowych czyli.. znowu „gałęzie znosimy do domu” 🙂
Nasza wiankowo-zakręcona klubowiczka Tatiana napisała w komentarzu, iż marzy jej się wianek z witek ale w kształcie serca a nie wie jak się do tego zabrać, postanowiłam znaleźć odpowiedź na to pytanie a czy mi się udało, no zobaczcie sami.
Najpierw zebrałam brzozowe witki ( elastyczne, nie suche! ) wybrałam z nich najładniejsze, rozgałęzione i popróbowałam ukształtować na próbę serduszko aby sprawdzić czy będzie „trzymało” kształt.
Zgodnie z moimi podejrzeniami..nie trzymało! Zatem zmieniłam koncepcję i postanowiłam zrobić z witek i drutu podstawę do serca.
Do tego celu wybrałam około 15 sztuk cienkich witek i owinęłam je grubszym drutem z kołka kształtując przy tym połówkę serca ( na odpowiadający mi wymiar) a następnie końce witek podwinęłam i ponownie owinęłam witki drutem i jeszcze raz.
Po trzykrotnym owinięciu witek na całej ich długości stworzyła się stabilna w kształcie połówka serduszka. Grubsza u góry, cieńsza na dole.

Następnie zrobiłam identyczną w wymiarze drugą połówkę serca ( w trakcie jej robienia, sprawdzajcie jej długość układając ją na połówce już zrobionej), w trakcie owijania drutem, mocno go dociągajcie aby całość była sztywna i kształtujcie łuk serca.
Gdy już to macie gotowe, podzielcie sobie uzbierane na serducho witki na dwie porcje, mniej więcej takie same w objętości ( aby serducho w miarę możliwości było podobnej grubości z obu stron) oraz uporządkujcie je tak aby końce witek ( te cieńsze), których nie będziemy obcinać, stanowiły ładne, kształtne zakończenie wianka. Następnie na tych witkach kładziemy połówkę stelaża i górę wiązki związujemy drutem. Witki powinny wystawać 3-5 cm poza koniec stelaża.

Teraz pora na wybranie długiej, elastycznej witki, podobnie jak to było w wianku. Owijamy nią z wyczuciem ale jednak dociągając dosyć mocno wszystkie witki do stelaża bo wtedy kształtujemy połówkę serca. Końce zabezpieczamy drutem aby nam się wszystko nie rozpadło…No i tak samo postępujemy z drugą połówką serca.

Gdy obie połówki gotowe, łączę je, mocno dociskając do siebie i owijam miejsce łączenia kilkakrotnie drutem na górze i następnie na dole serduszka. Teraz już pozostała tylko kosmetyka to znaczy, owijam sznurkiem miejsca w których jest drut, aby go przykryć, obcinam sekatorem grube końce witek nadając mu kształt, hm dzióbka.., przymocowuje z tyłu pętelkę ze sznurka i jeszcze lekki połysk lakieru i gotowe.
Tak oto zrobiłam serducho brzozowe, nie wiem czy dobrze czy źle .. ale może znacie inną technikę to podzielcie się z nami Waszą wiedzą 🙂

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie a następny post o pakowaniu wianków do wysyłki, specjalnie dla Uli 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Brzozowe serce

 1. gosiulaart pisze:

  Super wyszło serducho! Świetnie pokazane.Ja już zaczęlam się rozglądać za dobrymi witkami brzozowymi,tylko muszę odpowiedni drucik zakupić:)

  • kakachna pisze:

   🙂 Bardzo się cieszę! Taki drucik możesz sobie zobaczyć w „naszym” sklepiku 🙂 Pozdrawiam bardzo serdecznie 🙂

 2. rumianek pisze:

  Super pomysł i kursik, będzie trzeba wybrać się na spacer brzozowy 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 3. ula pisze:

  Kasiu jak zwykle rewelacja a kursik zrobiony po mistrzowsku-ma się ten talent:)no i oczywiście czekam na następny pościk:)pozdrawiam:*

 4. Monia pisze:

  Super serducho!!! Właśnie też pomyślałam że muszę sie wybrać do lasu:)Kurs super oczywiście:)Acha i dziekuje za przemiły komentarz:)Pozdrawiam Monia

 5. Piękny wianek! Ale to już chyba „wyższa szkoła jazdy”. Bardzo dobre kursiki (wszystkie!), konkretna wiedza przekazana w prosty i przystępny sposób. Super opracowane! Pozdrawiamy 🙂

  • kakachna pisze:

   Kasiu i Aniu! ( która jest która? Ania blond, Kasia..czy odwrotnie 🙂 ) Żadna wyższa szkoła..spróbujcie..
   Pozdrawiam bardzo serdecznie 🙂

 6. Gosiek pisze:

  Śliczne serducho, pod moim blokiem rosną dwie piękne brzozy i coś czuje że je w tym roku trochę oskubię 🙂

 7. Tatiana pisze:

  Serdecznie dziękuję za instruktaż!Napiszę jak mi poszło!PoZdrawiam

 8. miuu pisze:

  Kasiu śliczne serducho:D

 9. dorota pisze:

  cudowne serce…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *