W zimowym ogrodzie

ogród-zimą-blog10

Po świętach zawsze czekają na mnie porządki związane z wiankami bożonarodzeniowymi. Sortuję i pakuję materiały do tych wianków i jak zwykle obiecuję sobie, że w tym roku zajmę się nimi wcześniej tj. w październiku aby mieć dużo czasu na ich wykonanie i nie spieszyć się..ale nigdy mi to nie wychodzi. Chciałabym Was zaprosić do naszego ogrodu wiosną bo to jest najlepsza pora dla zmysłów 🙂 ale nastała zima a wraz z nią ogród zapadł w sen zimowy. Nie mniej, taka śnieżna zima i zimowy ogród czyni pięknym .

ogród-zimą-blog3

ogród-zimą-blog4

Nasz ogród jest młody, ma dopiero 10 lat ale są w nim stare drzewa, brzozy, sosny i modrzewie które mają już około 40 lat . Gleba jest zdecydowanie piaszczysta więc nie da się za bardzo „poszaleć” z różnorodnością roślin. Ponieważ „urządzałam” go sama to nie obyło się bez licznych, czasem bolesnych doświadczeń. Mam ich tak wiele, że stopniowo będę się nimi dzielić z Wami, jeżeli tylko będziecie zainteresowani abyście mogli nie popełniać tych samych błędów co ja 🙂

Magnolia-zimą-1blog

Na zdjęciu, gałązka magnolii gwiaździstej, którą posadziłam w pierwszym roku po wprowadzeniu się do domu, bardzo blisko bo 2.5m od ściany domu. Magnolia miała być mała, krzewiasta i mierzyć 2.5m wzrostu, tymczasem wyrosła na dużą i rozłożystą a gałęzie wchodzą oknem do pokoju i na dach..
Zachwycona jej urodą postanowiłam w następnych latach dosadzić jeszcze dwie w innym gatunku. I co? Niestety mimo, iż wybrałam dla nich, miejsce „osłonięte” przed zimnymi wiatrami i tak zmarzły..
Wniosek: jeżeli mieszkasz w zimnych rejonach Polski ( ja mieszkam koło Częstochowy ) to raczej zrezygnuj z zapraszania do swojego ogrodu magnolii, chyba ,że masz miejsce osłonięte jakąś zabudową:)

ogród-zimą-blog8

ogród-zimą-blog5

ogród-zimą-blog12

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i zimowo 🙂
Ps. Jeżeli macie w ogrodzie brzozy to macie i witki brzozowe ( właśnie teraz wiatry czyszczą drzewa ze słabych lub suchych gałązek i można je zbierać ) to w następnym poście pokażę Wam jak robię z nich mini wianuszki do dekoracji 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogród. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *