Rododendrony w Pawełkach

Dzisiaj przedstawiam Wam dowód na to, że gdy potrzeby spotkają się naturalnymi warunkami spełniającymi te potrzeby sukces jest oczywisty..mam tu na myśli rośliny 🙂
Spacer po Parku Krajobrazowym koło wsi Pawełki ( okolice Kochcic, powiat lubliniecki) po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu, że urządzając ogrody trzeba o tym pamiętać. Dlaczego? Bo rośliny będą z radością „same” rosły a właścicielom ogrodów pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas związany z „walką” aby wymarzone rośliny „chciały” rosnąć tak jak sobie to wymyślili..
Rododendrony-Kochcice-1
Rododendrony-Kochcice-2
Skąd się tam wzięły ?
W 1903 r. Kochcice wraz z okolicą stały się własnością rodziny Ballestremów. Nowi właściciele w latach 1906-1909 zbudowali piękny pałac w Kochcicach ( obecnie bardzo podupadł..niestety ) i w pałacowym parku zasadzili wiele egzotycznych roślin.
Pałac-w-Kochcicach
Ballestremowie mieli słabość do pięknych i oryginalnych roślin. Założyli matecznik roślin egzotycznych w samym środku lasu, odległego około 10km od pałacu, z którego następnie krzewy były przesadzane do przypałacowego parku.
Po sąsiedzku nad stawem Brzoza hrabia Ludwik Karol von Ballestrem pod koniec lat 30-tych XX wieku zbudował jeszcze drewniany zameczek oraz kościółek pod wezwaniem św. Huberta ( nie dotarłam tam jeszcze :).
A rododendrony znalazły w tym lesie idealne warunki do rozwoju, jest on lasem sosnowym pomieszanym z innymi gatunkami drzew oraz podmokłymi terenami i dlatego panują tam specyficzne warunki.
Rododendrony-Kochcice-3
Kwiaty kwitną na przełomie maja i czerwca ale w tym roku szybciej i niestety już przekwitają więc nie mogę Wam pokazać pełnego efektu ale obiecuję, że zrobię to za rok! Las zacienia naturalnie krzewy a refleksy światła pięknie dodają głębi kolorom kwiatów.
Rododendrony-Kochcice-4
Rododendrony osiągnęły już wysokość około 4-5 metrów.
Rododendrony-Kochcice-5
Cały teren jest ogrodzony siatką i zajmuje powierzchnię około 5000 m2
Wycieczka-Kochcice-3

Spacer po parku to niezwykła przyjemność, przebiegają sarny, śpiewają ptaki, żaby rechoczą a wszystko nasycone zapachami roślin i wilgocią. Ten las budzi respekt, ogromne, stare drzewa pomniki przyrody, mistyczne stawy Brzoza.
Wycieczka-Kochcice-4
Wycieczka-Kochcice-5Wycieczka-Kochcice-6

Wycieczka-Kochcice-7
Polecam Wam wycieczkę do tego miejsca!
Bardzo serdecznie dziękuję, że kupujecie mojego e-booka i pozostawiacie ślad w komentarzach w Wydawnictwie..
A co mam na tapecie? Spacer w pola po chabry i margaretki a po co to już zobaczycie wkrótce.
Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

Ten wpis został opublikowany w kategorii fotografie, Przemyślenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Rododendrony w Pawełkach

  1. Danuta pisze:

    Chabry i margaretki to pewnie będzie śliczny wianuszek 🙂 Ja też na czwartek muszę jakiś zrobić bo u nas jest zwyczaj świecenia wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała !
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *